19. května 2011

Lilek s cuketou, paprikou a řapíkatým celerem




















SUROVINY:

1 středně velký lilek
2 menší cukety
1 žlutá paprika
3 řapíky celeru
1 malá cibule
4 stroužky česneku
olivový olej
Tamari
sůl
pepř
koriandr
tymián
černé olivy

POSTUP:

Lilek omyjeme, nakrájíme na plátky, osolíme a necháme vypotit. Následně osušíme a nakrájíme na drobné kostičky. Cukety oloupeme a nakrájíme též na kostičky. Žlutou papriku omyjeme, zbavíme jadřince a nakrájíme na kousky. Řapíkatý celer omyjeme a nakrájíme na plátky. Když máme vše takhle připravené, rozehřejeme na pánvi olivový olej, na kterém osmahneme na hrubo nakrájenou cibuli. Když je cibulka zlatá, přidáme nakrájený lilek a restujeme, dokud neztmavne. Pak přidáme cuketu, papriku a celer. Osolíme a restujeme dalších pět minut. Přidáme Tamari (cca 2 polévkové lžíce, přidat lze vždy podle chuti), prolisovaný česnek, pepř, koriandr a tymián. Zamícháme, ochutnáme a případně dosolíme. Podáváme s hrubozrnným bulgurem vařeným s kurkumou a zdobíme černými olivami a snítkou bazalky či petrželové nati.

ZDRAVOTNÍ PŘÍNOS SUROVIN:

Lilek je vyloženě dietní potravina. Tedy pokud jej před přípravou lehce prosolíme, aby pustil šťávu. Jinak do sebe nasaje tuk a rázem je z něj kalorická bomba. Spíš než vitamínů, je lilek bohatou zásobárnou minerálních látek, zejména draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku, železa, manganu, mědi a zinku. Jeho pravidelná konzumace pomáhá při léčbě řady nemocí. Ocení jej hlavně diabetici, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Také povzbuzuje krvetvorbu. Rutin obsažený ve slupce zpevňuje cévní stěny a působí protiskleroticky, proto lilek neloupeme a raději jen omyjeme. Dokonalý poměr či spíše výrazný nepoměr (minimum sodíku versus nadbytek draslíku) povzbuzuje iontové pumpy v ledvinách k vylučování sodíku a odvodňování, čímž se snižuje krevní tlak. Mangan působí proti tukové degeneraci jater, naší hlavní detoxikační jednotky. Střevní košťátka v podobě pektinů účinně a rychle vymetají nestrávené zbytky. Častější zařazení lilku do jídelníčku pomůže zbavovat se nežádoucího cholesterolu. Lilkem prostě nic nezkazíme, ba právě naopak...

Paprika je prospěšná pro lidi trpící dyspepsií (porucha trávení), zmírňuje zánět žaludku a podporuje tvorbu trávicích šťáv. Paprika je mírné projímadlo a působí proti plynatosti. Díky neobyčejně vysokému obsahu antioxidačních vitamínů (A a C), které chrání buňky před mutagenními účinky karcinogenů, přispívá konzumace papriky k prevenci rakoviny. To platí zejména pro nádory trávicích orgánů (žaludku a tlustého střeva).

Cuketa obsahuje vlákninu, sacharidy a velké množství minerálních látek. Je bohatá na karoteny a hořčík, které jsou důležité pro látkovou přeměnu z buněčných jader, a draslík, který vyplavuje z těla nadbytečnou vodu a soli. V cuketě se dále nachází fosfor, vápník, železo, měď, fluor, zinek, vitamin B, kyselina listová a niacin. Příznivě ovlivňuje srdce, ledviny a trávicí ústrojí, prospívá diabetikům a lidem s nadváhou, zvyšuje výkonnost mozku a soustředění, je účinná při ateroskleróze, revmatismu a dně,  posiluje imunitu a odstraňuje zácpu.

Řapíkatý celer je vynikajícím zdrojem vitamínu C. Dále obsahuje bílkoviny, vlákninu, vitamín B1, vitamín B2, karoten, draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, hořčík a jiné. Jeho specifickou chuť a vůni vytváří éterický olej. Celer řapíkatý posiluje činnost ledvin. Podporuje činnost pohlavních žláz. Je vhodný při artritidě, revmatismu a dně. Taktéž při nervových slabostech, neboť snižuje množství stresových hormonů a tím uklidňuje nervy. Zřejmě dokáže snižovat vysoký krevní tlak a cholesterol, prozatím se o tom vedou jen vědecké diskuse.

Žádné komentáře:

Okomentovat