18. května 2011

Biber Asi - Papriky s rajčaty, bramborami a rýží



















SUROVINY:

4 slovenské papriky
6 středně velkých brambor
3 větší rajčata
1 středně velká cibule
2 lžíce drcených rajčat
1 šálek omyté dlouhozrnné rýže
olivový olej
sůl
pepř

POSTUP:

Na olivovém oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibulku. Přidáme omyté papriky nakrájené na kousky (papriky nezbavujeme jadřinců, pouze stopek), oloupané brambory nakrájené na kostičky a omytá a nakrájená rajčata. Osolíme, opepříme a za občasného míchání necháme pět minut povařit. Potom zalijeme horkou vodou tak, aby byla směs zakrytá. Přidáme rýži a vaříme cca dvacet minut na mírném plameni, dokud brambory a rýže nezměknou. Sledujeme, aby se nám voda nevyvařila, případně ji doplníme (Biber Asi nemá mít konzistenci polévky, ale nějaká "šťávička" tam musí zůstat). Nakonec přidáme drcená rajčata a lístky čerstvé bazalky. Promícháme, podle chuti dosolíme a podáváme.

Když jsem Biber Asi prvně dostala v Turecku na stůl, překvapila mě nejen jeho příjemná vůně, ale i kombinace brambor s rýží. Nicméně, i přes podivnost této kombinace, se jedná o vynikající, snadné a rychlé jídlo, které radím vyzkoušet. :) Ona vůbec turecká kuchyně nabízí spoustu zajímavých nápadů, které se Vám tu budu snažit postupně nabízet.

ZDRAVOTNÍ PŘÍNOS SUROVIN:

Paprika je prospěšná pro lidi trpící dyspepsií (porucha trávení), zmírňuje zánět žaludku a podporuje tvorbu trávicích šťáv. Paprika je mírné projímadlo a působí proti plynatosti. Díky neobyčejně vysokému obsahu antioxidačních vitamínů (A a C), které chrání buňky před mutagenními účinky karcinogenů, přispívá konzumace papriky k prevenci rakoviny. To platí zejména pro nádory trávicích orgánů (žaludku a tlustého střeva).

Rajčata obsahují lykopeny - karotenoidy rajčat, které chrání ochranné membrány tělesných buněk. Lykopeny propůjčují rajčatům červenou barvu, zelená - nedozrála rajčata jsou na tyto látky chudá. Rajčata, kromě lykopenů chránících buňky, obsahují mnoho biotinu (vitaminu B pro kůži, vlasy, nehty a hladinu cukru v krvi). Dále niacin (vitamin B3 pro osvěžující spánek a dobrou náladu), kyselinu listovou podporující krvetvorbu a růst buněk, vitamin C který posiluje imunitu a chrání srdce. Červený šťavnatý plod je bohatý na draslík působící na vylučování vody z těla, zinek důležitý pro tvorbu hormonů a vazivové tkáně a vlákniny aktivující trávení. Tato zelenina je také bohatá na antioxydanty, které chrání tělesné buňky před volnými radikály.

Olivový olej bývá nazýván všelékem. Dospělí, kteří sedm dnů v týdnu zkonzumují denně pět lžiček extra panenského olivového oleje, sníží nejen hladinu špatného cholesterolu ve svém těle, ale pročistí také arterie. Výsledkem jsou nižší dispozice k srdečním nemocím. To všechno díky antioxidantům v olivovém oleji obsažených. Výzkumy bylo zjištěno, že díky konzumaci olivového oleje si lidé snadněji udrží nižší hmotnost. Také riziko revmatoidní artritidy snižuje výživa bohatá na olivový olej. Lidem, kteří konzumují málo tohoto oleje, hrozí až třikrát větší riziko vzniku této nemoci než těm, kteří jej pravidelně požívají. Jak zjistili britští odborníci, zatímco strava bohatá na maso zvyšuje riziko vzniku rakoviny, konzumace olivového oleje jej snižuje.

1 komentář:

  1. Ta kombinace mě trochu zarazila, ale měla jsem doma všechno, přišlo mi to rychlé, a tak jsem to hned zkusila uvařit. I manžel se oblizoval, a to je co říct, protože on je klasický masožravec. Určitě vyzkouším i další recepty. Díky! Klára

    OdpovědětVymazat