27. května 2011

Mandlová polévka



















SUROVINY:

150 g loupaných nesolených mandlí
8 lžic sójového či rýžového Zajíce
4 lžíce jemné rýžové bezlepkové krupičky
1 lžíce hrašky natural
2 lžíce mandlového oleje
2 kostky zeleninového vývaru Alnatura
špetka muškátového oříšku
plná hrst sekané petrželové nati
1 granátové jablko
pepř
sůl

POSTUP:

Do hrnce nasypeme Zajíce, krupičku a hrašku. Za stálého šlehání metlou přilijeme horkou vodu (cca 6 hrnků) a dáme vařit na mírný plamen. Přidáme jemně nasekané či namleté mandle, v 1 hrnku horké vody rozpuštěné kostky zeleninového vývaru, pepř a muškátový oříšek. Vaříme asi dvacet minut, občas zamícháme a dáváme pozor, aby nám polévka nepřetekla. Mezitím si nasekáme petrželovou nať a vybereme zrníčka z granátového jablka. Když je polévka uvařená (po uplynutí těch dvaceti minut), přidáme do ní petrželovou nať a dosolíme. Nandáme do talířů, posypeme zrníčky granátového jablka a ještě horké podáváme. Velmi dobře chutná s nasucho opečeným pita chlebem.

Pokud chceme mít polévku opravdu "sametovou", nebo pokud se nám v polévce vytvořily hrudky, použijeme před přidáním petrželové nati ponorný ruční mixér. Polévka má mít krémovou konzistenci, pokud je moc hustá, přidáme horkou vodu, v opačném případě včas přidáme rýžovou krupičku.

ZDRAVOTNÍ PŘÍNOS SUROVIN:

Mandle jsou, podobně jako ostatní nesolené ořechy, velmi zdravé. Jedna hrst mandlí vážící necelých 30 gramů (což je doporučená denní dávka mandlí, kterou bychom měli sníst), obsahuje až 20 různých flavonoidů, tedy látek, které pomáhají před rozvojem nemocí srdce a cév. Uvádí se dokonce, že tyto flavonoidy, pokud jsou v potravě zastoupeny v dostatečném množství, mohou snížit výskyt kardiovaskulárních chorob až o 22 procent. Stejné množství mandlí obsahuje také 9 gramů mononenasycených tuků a 3,5 gramu tuků polynenasycených, o kterých je známo, že také přispívají k ochraně před rozvojem nemocí srdce a cév a obecně před rozvojem aterosklerózy (kornatění tepen). V jedné hrstce mandlí najdeme také 3,5 gramu vlákniny. Je přitom známo, že pokud máme dostatečný příjem vlákniny, naše riziko vzniku nemocí srdce a cév je o 40 % nižší v porovnání s lidmi, kteří vlákniny mají málo. Třicet gramů mandlí obsahuje také 75 mg vápníku, 200 mg draslíku a 76 mg hořčíku. Příjem těchto látek je přitom spojen s nižším krevním tlakem a mandle tak vlastně pomáhají snižovat vyšší krevní tlak a brání rozvoji arteriální hypertenze. Vápník obsažený v mandlích je pro lidský organizmus velice dobře vstřebatelný, a proto mandle úspěšně pomáhají v boji s osteoporózou. V neposlední řadě pak mandle obsahují rostlinné steroly (tzv. fytosteroly), které brání vstřebávání cholesterolu ze zažívacího ústrojí. Dostatečný příjem těchto fytosterolů ve stravě dokáže snížit krevní cholesterol až o 10 %.

Žádné komentáře:

Okomentovat